Irán visszaszólt az USA-nak: mi is tudunk kemények lenni
Ebrahim Raisi iráni elnök most elhangzott beszédében kiemelte, hogy Irán „kemény és elrettentő” választ” fog adni minden Washington vagy annak szövetségese által elkövetett „hibára”, tudósított az Al Jazeera.
Az iráni elnök szavai közvetlen válasz Joe Biden amerikai elnök kijelentéseire, miszerint az Egyesült Államok „soha nem engedi meg Iránnak, hogy atomfegyvert szerezzen”, illetve „kész nemzeti hatalmának minden elemét felhasználni ennek érdekében”.
Ezt az irányelvet szentesíti a Biden és Jair Lapid izraeli miniszterelnök által csütörtökön aláírt egyezmény, mely megerősíti a két ország abbeli szándékát, hogy „minden eszközzel” megakadályozzák Iránt abban, hogy saját nukleáris bombát fejlesszen ki.
Raisi az Egyesült Államokat és „regionális szövetségeseit” hibáztatta a régió instabilitásának szításáért – jelentette az állami kézben lévő IRNA hírügynökség.
“Irán nagy nemzete nem fogad el semmilyen bizonytalanságot vagy válságot a térségben, és Washingtonnak és szövetségeseinek tudniuk kell, hogy minden hibára Iránnak kemény és elrettentő válasza lesz” – mondta Raisi.
Washington és Izrael régóta aggódik Irán nukleáris képességei miatt. Teherán ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy soha semmilyen ambíciója nem volt atombombát készíteni.
Izrael, amely a térség egyetlen, de máig tagadott – hivatalosan soha nem ismerték el, hogy rendelkeznének ilyesmivel – atomarzenáljával rendelkezik, határozottan ellenzi az Iránnal kötendő megállapodást annak nukleáris programjáról, amely Teherán szerint békés célokat szolgál.
Lapid arra figyelmeztetett, hogy a „szavak” és a „diplomácia” nem elegendőek Irán terveinek meghiúsításához.
„Az egyetlen dolog, ami megállíthatja Iránt, az az, hogy ha tovább fejlesztik nukleáris programjukat, a szabad világ erőszakot fog alkalmazni” – mondta.
Donald Trump volt amerikai elnök 2018-ban torpedózta meg azt a mérföldkőnek számító megállapodást, amely korlátozta volna Irán gyanús nukleáris programját, cserébe viszonyt enyhítette volna az országot sújtó sznkciókat.
Az egyezmény újraélesztésére tett erőfeszítések március óta elakadtak.
Biden és Lapid találkozójukon arról is beszélt, hogy „Izrael integrálása a térségbe kiemelten fontos több arab állammal fennálló kapcsolatai normalizálása érdekében”.
Az amerikai elnök pénteken a megszállt Ciszjordániába látogat, hogy találkozzon Mahmúd Abbász palesztin elnökkel.
Biden szerint maga az utazás ténye is „reprezentálja azt a fontos folyamatot”, amit Izrael 2020-ban indított, amikor is diplomáciai kapcsolatokat létesített Rijád öböl menti szomszédaival, az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel.
„Izrael integrációja a régióban, Izrael békéje szomszédaival, ezek alapvető célok” – mondta Biden.
Érdemes elolvasniBiden a katonai erő alkalmazását sem zárja ki Irán ellen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon